Wystawa CORPUS HUMANUM, czyli ASP na UMW

Sztuka od zawsze inspiruje się kształtem ciała ludzkiego. Dowodem na to jest wystawa CORPUS HUMANUM autorstwa artystów z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którą do 9 czerwca można oglądać w holu biblioteki UMW. 

Ten mariaż sztuki i anatomii zainspirowała współpraca Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu z naszą uczelnią. W jej ramach od kilku lat  Katedra Rzeźby i Działań Przestrzennych ASP zaprasza Panią dr Bożenę Kurc – Darak z Zakładu Anatomii Prawidłowej do prowadzenia autorskich zajęć z zakresu Podstaw Anatomii przeznaczonych dla studentów kierunku Rzeźba.

Corpus Humanum 1

Corpus Humanum 1  

- W praktyce edukacyjnej na uczelniach artystycznych codziennością jest posiłkowanie się pracą modeli. Podczas tych zajęć nie ograniczamy się wyłącznie do powierzchownej obserwacji ale także staramy się poszerzyć przestrzeń analizy plastycznej na świadomość tego, co jest wewnątrz, oraz jaki ta wewnętrzna sfera ma wpływ na wygląd ciała, na jego kinetykę, muskulaturę, dynamikę ruchu, a także predyspozycje psycho-fizyczne - mówi kurator wystawy Grzegorz Niemyjski, dziekan Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki ASP.

Corpus Humanum 3

Corpus Humanum 4

Zajęcia cieszą się zainteresowaniem także studentów z innych kierunków. Nie ograniczają się one wyłącznie do wykładów teoretycznych, nasi studenci pod okiem Pani doktor odwiedzają także Muzeum Anatomii oraz uczestniczą w warsztatach rysunkowych w prosektorium prowadzonych przez dr Rolanda Grabkowskiego, szkicując tam wybrane elementy anatomiczne. Następnie na podstawie szkiców w Pracowni Podstaw Rzeźby wykonują z gliny przeskalowane modele przestrzenne. Kolejnym etapem jest interpretacja wybranego fragmentu anatomicznego w wyniku której często powstają interesujące formy plastyczne.

Wystawa CORPUS HUMANUM w bibliotece Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu jest kolejnym etapem tej współpracy. Na ekspozycję składają się prace zrealizowane przez studentów zainspirowane współpracą z Panią dr Bożeną Kurc – Darak oraz wybrane prace dydaktyków, malarzy i rzeźbiarzy pracujących we wrocławskiej ASP.

Kuratorzy wystawy:
Grzegorz Niemyjski, Roland Grabkowski